Biz Kimiz

İrem Özbalyalı

İrem Özbalyalı, 1975 yılında İstanbul’da doğdu. 1994 yılında Galatasaray Lisesi’nden, takiben Galatasaray Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Okul hayatı süresince çeşitli sektörlerde stajlarını tamamladıktan sonra iş hayatına Toys“R”Us bünyesinde Mağaza Müdür Yardımcısı olarak başladı. Amrop International’da edindiği danışmanlık tecrübesiyle 2000 yılında Unilever firmasında İnsan Kaynakları Uzmanı olarak işe başladı. İşe Alım ve Eğitimler’den sorumlu olarak başladığı kariyerini, Ücretlendirme ve Ödüllendirme, Liderlik Geliştirme, İnsan Kaynakları İş Ortaklığı alanlarında yerel, bölgesel ve global rollerde çeşitli yöneticilik seviyelerinde görev alarak devam ettirdi. Halen İnsan Kaynakları Operasyonları Direktörlüğü görevini bölgesel olarak Kuzey Afrika, Orta Doğu, Türkiye ve Rusya’yı kapsayan bölgede sürdürüyor.

İnsan Kaynakları kariyerinde, işe alım, iş veren markası yaratmak ve karşılıklı kazanımı sağlayacak – öğrencinin doğru işi seçmesine imkan verecek – aktivitelerin planlanması, ücretlendirme stratejilerinin oluşturulması, süreç geliştirme ve değişim yönetimi, organizasyonel değişim ve geliştirme, liderlik geliştirme, organizasyon tasarım, kariyer planlama ve şirket kültürünün değişimi ve dönüşümü konularında çalıştı. Unilever bünyesinde Liderlik, İş Yönetimi, Geri Besleme, Koçluk, Mentorluk, İK Temel Eğitimi gibi alanlarda eğitimler vermektedir.

Öte yandan, kişilerin değişim yolculuklarına eşlik etmeye hizmet eden koçluk tutkusunu Adler International Learning aracılığı ile aldığı sertifikası ile profesyonel bir koç olarak kariyer, yaşam ve yönetici koçluğunu kapsayan çalışmalarını şirket içinde ve derneklerle çalışarak sürdürmektedir.

Bireyin bir bütün olduğu inancıyla, öncelikle bireylerin gelişimlerinde anne ve babaların etkili iletişimlerini geliştirmek adına Gordon International’dan almış olduğu Etkili Anne Baba Eğitimci Sertifikası ile anne babalara eğitim vermekte ve ebeveyn koçluğu yapma yolunda ilerlemektedir. Aynı zamanda bireyi 360 derece anlayabilmesini sağlayan Bütüncül Yaşam Koçluğu Sertifikası, Derin Demokrasi Modülleri’nden aldığı bilgilerle gerek eğitimlerini gerekse koçluklarını zenginleştirme ve kendini geliştirme yolculuğunu sürdürmektedir.

Evli ve iki erkek çocuk annesi olan İrem Özbalyalı, yeni tecrübeler edinerek kendini geliştirmeye, yeni yerler görerek farklılıkları gözlemlemeye ve oğulları ile zaman geçirerek içindeki çocuğu her gün beslemektedir.

Şebnem Yaşaroğulları

Saint Joseph Fransız Lisesi’nin ilk kız mezunlarından biri olan Şebnem; Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde lisans derecesini ve Yıldız Teknik Üniversitesi Pedagojik Formasyon ve İngilizce Öğretmenliği Programı’nı tamamladı.

Pedagojik formasyonla başlayan eğitim yolculuğuna; Astroloji Eğitimi’ni de ekleyerek gezegenlerin, yıldızların dünyamız ve bireyler üzerindeki etkisini inceleyerek devam etti. Böylece doğa ve yaşam döngüsünü hem biyolojik hem psikolojik hem de astrolojik açıdan gözlemleyip harmanlama fırsatını elde etti.

İş hayatına üniversite yıllarında, Fransızca-Türkçe patent çevirmenliği ve kurslarda İngilizce-Fransızca biyoloji öğretmenliği yaparak başlayan Şebnem, mesleğinin hem bilimsel hem de beşeri yanını birlikte sergileyebileceği “Klinik Araştırma” dünyasına bir Danimarka firması olan Lundbeck İlaç’ta adım attı. Bu keyifli ve heyecanlı deneyim yine uluslararası firmalar olan PPD CRO ve Lilly İlaç’ta devam etti. Bu görevleri sırasında, AIFD-Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’nin ilgili komitelerinin yönetiminde görev aldı ve ülkemizde hem idari birimler hem de toplumun klinik araştırmalar hakkında daha doğru ve detaylı biçimde bilgilendirilmesi için emek harcadı. Türkiye’ye ek olarak, MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesinin de yöneticiliğini üstlendi ve klinik çalışmanın gönüllüler açısından yararına olan inancı ile bölgedeki potansiyeli ortaya çıkarıp, profesyonel ekipler kurulmasını sağladı.

DEF (Decision Education Foundation) Vakfı’nın Karar Verme Eğitimi’nin eğitmenlerinden biri olarak Kuzey Amerika’dan Kore’ye kadar uzanan geniş bir coğrafyada 100’den fazla kurumsal çalışana bu eğitimi uzaktan erişim ve sınıf eğitimi şeklinde verdi. Katıldığı çeşitli liderlik programlarından sonra, Action Learning (Eylemli Öğrenme) yöntemini gelişen dünyamızın ihtiyaç ve gerçeklerine uyarlayarak online olarak tasarladı ve 6 farklı ülkeden katılımcı ile programı gerçekleştirdi.

Evli ve bir erkek çocuk annesi olan Şebnem Yaşaroğulları; bireyleri dolayısıyla toplumu geliştirmenin en önemli ve en temel yolunun aileden geçtiğine inanarak, Amerikalı Psikolog Dr. Thomas Gordon tarafından yaratılmış olan “Etkili Anne Baba Okulu”nun Eğitmenliğini yapıyor.